Dovolená na ostrově Kos

Nedaleko Turecka

Populární řecký ostrov Kos je se svou rozlohou téměř 300 kilometrů čtverečních třetím největším ostrovem souostroví Dodekenés (česky Dvanáctiostroví), ležícího v samém východním cípu Řecka. Jeho délka je sice velmi slušných 40 kilometrů, ale široký je pouze kilometrů 8. Další, také velmi populární prázdninová destinace v tomto regionu, kde tráví svou letní dovolenou tisíce turistů ze všech koutů světa, je turecký poloostrov Bodrum. Ten je od Kosu na dohled východním směrem, neboť úžina mezi nimi je široká pouhé 4 kilometry.

kos-1

Větrný jih

Reliéf Kosu podél jeho jižního pobřeží je tvořen především horami. Je zde také, na rozdíl od severní části, poměrně větrno. I to je důvodem, proč je jižní část Kosu častým cílem vyznavačů nejrůznějších vodních sportů, surfování a plachtění. Ti sem s oblibou míří prožít v některém z koských letovisek aktivní a sportovně zaměřenou dovolenou.

Klidnější sever

Severní část ostrova Kos je naopak poměrně rovinatá. Vedle obligátní relaxace na písečných plážích, což je nejčastější způsob, jak tady turisté tráví svou letní dovolenou, je též jako stvořená pro cyklistiku. Není se tedy co divit, že jízdní kolo je na ostrově Kos velmi oblíbeným a hojně využívaným dopravním prostředkem. Ale ani pokročilejší a zdatnější cyklisté nepřijdou na Kosu zkrátka. Pokud se vydají jižním směrem, čekají na ně středně obtížné zvlněné trasy a kopce.

Horská turistika

Hora Dikeo na severu nebo hora Sympatro na jihu jsou ideálním místem pro horskou turistiku. Stezky vedoucí k jejich vrcholům jsou středně obtížné až lehčí a neměly by výletuchtivým turistům činit větší problémy. Za návštěvu stojí i zdejší malebné horské vesničky. Masový turismus, který průběžně mění tvář ostrova Kos, se do těchto výšek zatím ještě nedostal. A tak je zde možné zažít na vlastní kůži původní způsob života ostrovanů.

kos-2

Pláž Lambi

Na severozápad od hlavního města Kos, na nejsevernějším výběžku ostrova, se nachází malé městečko Lambi. Jeho součástí je hezká písečná pláž, jako stvořená ke koupání a slunění se v paprscích středomořského slunce. Podél pobřežní promenády je v provozu celá řada nejrůznějších obchodů, restaurací, taveren a barů. Výhodou střediska Lambi je blízkost k hlavnímu městu. K dopravě do necelé 2 kilometry vzdáleného hlavního města Kosu turisté na dovolené často využívají právě zmiňovaná jízdní kola nebo ostrovní hromadnou dopravu.

Agios Fokas a Psalidi

Asi 4 kilometry od hlavního města na východ, směrem na Agios Fokas, se nachází malebná přírodní oblázková pláž Psalidi. Silnice, která spojuje Agios Fokas a Kos, je zároveň jakousi promenádou, kde se nalézá mnoho obchodů, taveren a barů a též půjčoven kol a motocyklů.

Mastichari

Mastichari je klidná rybářská vesnička vzdálená asi 25 – 30 kilometrů od hlavního města. Ti, kdo míří právě do těchto míst, hledají hlavně klid, pohodu a také písečné pláže. Těch je v okolí letoviska Mastichari návštěvníkům Kosu k dispozici hned několik. Z přístavu ve vesničce je též dobré trajektové spojení na blízké ostrovy Kalymnos a Pserimos.

Podobné příspěvky