Dovolená na ostrově Lefkada

Jediná v Řecku

Ostrov Lefkada je součástí Jónského souostroví u západního pobřeží Řecka. Jeho rozloha činí asi 300 kilometrů čtverečních a leží v těsné blízkosti řecké pevniny. S pevninským Řeckem spojují ostrov Lefkada dva mosty. Je tak jediným z řeckých ostrovů, na nějž je možné se kromě letadla a nejrůznějších plavidel dostat také autobusem nebo osobním automobilem. Turisty lákají na ostrov Lefkada zejména zdejší krásné pláže a průzračně čisté moře. Následuje její působivá příroda a v neposlední řadě i pohodová a příjemná atmosféra.

Umělý průplav

Lefkada nepatří ve Středomoří k největším ostrovům. Na délku má pouhých 35 kilometrů a v nejširším místě je k překonání vzdálenosti od pobřeží k pobřeží nutno urazit asi 11 kilometrů. Ostrov je situován necelých 10 kilometrů severně od ostrovů Kefalonia a Ithaka. Na Korfu, asi nejznámější z Jónských ostrovů, je to odsud necelých 100 kilometrů na sever. Není bez zajímavosti, že Lefkada nebyla vždy ostrovem. Ještě do 6. století před naším letopočtem byla spojená s pevninským Řeckem. Pak tu ale Korinťané vykopali asi 20 metrů široký průplav z důvodu zkrácení cesty svých lodí podél západního pobřeží Řecka. Lefkada je tedy z geologického hlediska ostrovem teprve dva a půl tisíce let. Původní Korintský průplav je k vidění dodnes. Lefkadu spojuje přes tuto plavební cestu s pevninou asi 50 metrů dlouhý most. Ten se pravidelně každou hodinu otáčí a zvedá a umožňuje tak proplout lodím. V nejužším místě mezi ostrovem Lefkada a řeckou pevninu se zachovaly pevnosti ze středověku. Hrady Santa Maura a Griva zde původně vystavěli Benátčané a chránily ostrov před útoky z pevniny.

Klenot Jónského moře

V současnosti je Lefkada nazývána klenotem Jónského souostroví. Důvodem je unikátní kombinace přírodních krás, kterou mohou turisté na své dovolené na ostrově Lefkada spatřit. Na poměrně malém kousku země se tady nacházejí strmé vápencové srázy, přecházející v krásné dlouhé pláže, jejichž povrch tvoří jemný písek či malé oblázky. Zdejší břehy omývá průzračně čisté moře a ve vnitrozemí ostrova se dobře daří nejrůznějším rostlinám a dřevinám. Podobně jako další Jónské ostrovy, ani Lefkada netrpí nedostatkem vláhy. A tak se tady nejrůznější floře velmi dobře daří. Zejména během jara, kdy vše rozkvétá, hraje Lefkada všemi barvami.

Romantika

Pohled na původní staré domky, natřené jasně bílou barvou a ostře kontrastující s tyrkysově modrým mořem, je skutečně oku lahodící. To vše navíc vkusně doplňují okrasné květiny a dalším sytě zelená rostliny. Díky poloze ostrova západně od řecké pevniny je možné na Lefkadě pozorovat údajně ty nejkrásnější západy slunce nejen v Řecku, ale dokonce v celém Středomoří. Zejména romantické duše si pak určitě dokonale vychutnají večerní procházky podél šumícího moře. Výhodou je, že i když se turistika na ostrově Lefkada prudce rozvíjí, ještě stále se místním daří zachovat její původní ráz.

Vnitrozemí

Skrze ostrov se táhne horský hřeben, jenž se šplhá až do výšky 1.100 metrů nad okolní mořskou hladinu. To je dobrou zprávou pro všechny aktivní jedince, kteří rádi kombinují pobyt na pláži a koupání v příjemně prohřátém moři s výlety či treky ve vnitrozemí. Během toulek či náročnějších treků skrze vnitrozemí ostrova Lefkada turisté často zavítají do malebných horských vesniček, ve kterých jakoby se zastavil čas. Místní zemědělci tu stále chovají stáda ovcí a koz a žijí původním stylem života. Kupříkladu v obci Karia, která leží ve vnitrozemí asi pět kilometrů od západního pobřeží Lefkady, se dodnes ručně vyrábějí tkané koberce a krajky. Vesničky Agios Petros a Sivros zase prosluly pěstováním prvotřídní vinné révy a následnou výrobou výborného červeného vína.

Výlety

Ideální k prozkoumávání vnitrozemí ostrova je také horské či trekové kolo. A komu už jeho zdravotní stav pěší či cyklistické výlety nedovoluje, může si zapůjčit malý motocykl nebo auto a ostrov poznávat ze sedačky motorového vozidla. Turisté k objevování nejen samotného ostrova Lefkada, ale i přilehlých ostrovů, často využívají možnosti vypůjčit si motorový člun. Během cest podél pobřeží se totiž dostanou i na pláže, které jsou z pevniny jen obtížně přístupné. Lodí se též dá dostat i třeba na sousední ostrovy Meganissi a Madouri.

Pobřeží ostrova

I když je vnitrozemí Lefkady bezesporu zajímavé, většina turistů sem míří především kvůli zdejším plážím. Ty bývají zcela právem řazeny k vůbec nejkrásnějším plážím nejen v Řecku, ale dokonce v celém regionu Středozemního moře. Celková délka pobřeží ostrova Lefkada se blíží 100 kilometrů. Tato délka je dostatečná k tomu, aby si na Lefkadě každý vybral místo ke koupání, které bude vyhovovat přesně jeho přáním a potřebám. K dispozici jsou jak dobře turisticky vybavené pláže s veškerým komfortem, jako jsou možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky či využít sprch, toalet nebo převlékáren, tak i malých pláží, ukrytých v zastrčený zátokách. Takové pláže nabízejí svým návštěvníkům dostatek soukromí po celý den.

Ideální k odpočinku

Většina pláží na Lefkadě má povrch z jemného bílého písku. Někde je ovšem možné koupat se i na plážích s povrchem ze světlých oblázků. Průzračně čistá voda je ideální k objevování podmořského života. Na Lefkadě se tak bude určitě líbit nejen milovníkům plážového lenošení, odpočinku a občasného osvěžení se v moři, ale i třeba příznivcům šnorchlování. Na některých plážích na Lefkadě je samozřejmě možné věnovat se nejrůznějším vodním nebo plážovým sportům. K nejpopulárnějším rozhodně patří surfing a kiting.

Známé pláže

K nejznámějším a také nejkrásnějším plážím na Lefkadě patří ty u letovisek Agios Nikitas, Nidri, Porto Katsiki a Vassiliki. Elitní skupinu lefkadských pláží pak doplňují pláže Agios Ioannis, Egremni, Kathisma a Pefkoulia.

Agios Ioannis

Jedna z nejhezčích pláží na ostrově Lefkada je k nalezení jen kousek od hlavního města ostrova. Mezi místními se vžil název Agios Ioannis. Díky své délce, přesahující 2 kilometry, je tu možné lenošit na různých druzích povrchu. Největší část pláže pokrývá jemný písek, ovšem jsou zde i pasáže s kamínky a oblázky. Pláž je dobře turisticky vybavená a svým návštěvníkům nabízí širokou paletu vodních a plážových sportů. Četné půjčovny nejrůznějšího sportovního vybavení uspokojí nároky i těch nejnáročnějších aktivních jedinců. Výhodou je i blízkost hlavního města. To pro případ, že by si turisté chtěli něco nakoupit nebo třeba najít zajít na něco dobrého k jídlu.

Agios Nikitas

Menší písečná pláž s délkou asi čtvrt kilometru je návštěvníkům Lefkady k dispozici v letovisku Agios Nikitas. Jen přes hřeben západně odsud leží pláž Milos. Tu pak o několik stovek metrů dále následuje pláž Kathisma. Letovisko Agios Nikitas je poměrně rušné. K příjemné atmosféře tohoto letoviska přispívají sytě zelenou barvou stromy porostlé okolní svahy. Protože je ale pláž Agios Nikitas poměrně malá a letovisko získává každým rokem na stále větší oblibě, bývá tato pláž (a to zejména v hlavní turistické sezóně) poměrně rušná. Zdejší výhodou je ale možnost odcestovat lodí na již zmíněné pláže Kathisma nebo Milos, které jsou větší a zatím takovým náporem turistů netrpí. Přímo v městečku Agios Nikitas je možné navštívit nejrůznější restaurace a taverny a mladší ročníky určitě nevynechají možnost zajít do některého ze zdejších nočních podniků.

Nidri

Na opačné straně ostrova Lefkada, přímo proti ostrovu Skorpios, ležím letovisko Nidri. To patří k nejznámějším a také nejrušnějším letoviskům na ostrově Lefkada. Zájmu turistů odpovídá i zdejší vybavenost. Pláž v Nidri byla vytvořena uměle navezením písku na pobřeží. Mírný vstup do moře předurčuje Nidri k rodinné dovolené. S oblibou sem cestují rodiče se svými malými dětmi. S přicházejícím večerem otevírají v Nidri své brány různé bary diskotéky a další zábavní podniky. Zábava zde rozhodně se západem slunce nekončí. I na pláži v Nidri je možné zapůjčit plážová lehátka či slunečníky a také se věnovat nejrůznějším vodním sportům.

Vassiliki

V zálivu na jižním pobřeží Lefkady se nachází letovisko Vassiliki. Ideální povětrnostní podmínky proslavily toto nejjižněji ležící lefkadské letovisko zejména mezi milovníky windsurfingu a dalších plachtařských sportů. Turisté, kteří se tomuto modernímu sportu buď věnují, nebo se s ním chtějí seznámit, by na ostrově Lefkada těžko hledali místo s vhodnějšími podmínkami. Zdejší pláž je však poměrně kamenitá. A díky omezením kvůli surfařům není tak úplně vhodná k typickému plážovému lenošení a odpočinku.

Ligia

Návštěvníci ostrova Lefkada, hledající především klid a pohodu, by měli své kroky směřovat do letoviska Ligia. To leží přímo naproti řecké pevnině. Lefkada je v těchto místech od pevniny oddělena asi půl kilometru širokým průlivem. Ligia není typickým prázdninovým střediskem řeckých ostrovů. Připomíná spíše tradiční rybářskou vesnici. Jen pár malých penzionů a tudíž poměrně omezená nabídka ubytování bude určitě vyhovovat hlavně těm z turistů, co mají rádi klidnější letoviska a chtějí svou dovolenou na ostrově Lefkada strávit stranou hlavního turistického ruchu. Povrch zdejší pláže tvoří směsice písku s jemnými oblázky.

Mikros Gialos

Na východním pobřeží ostrova, v necelý kilometr širokém zálivu, se rozkládá letovisko Mikros Gialos. To je střední cestou mezi rušnými turistickými letovisky a poklidnými ospalými vesničkami. Zdejší pláž je dostatečně prostorná a její povrch tvoří oblázky, smísené s pískem. Dá se tady zapůjčit některé náčiní pro vodní a plážové sporty a též si zapůjčit lehátka a slunečníky. Nicméně obecně Mikros Gialos spíše klidným letoviskem. Je tak ideálním místem pro ty jedince, kteří už považují Ligia za příliš ospalou.

Podobné příspěvky