Dovolená na ostrově Chios

Autentický Chios

Ostrov Chios je trochu jiný než většina známých a populárních ostrovů v Řecku. Kdo již někdy na Chiu trávil svou letní dovolenou u moře, může potvrdit, že právě zde lze stále ještě na vlastní vlastní kůži zažít atmosféru skutečného a autentického Řecka a ne jen komerční pozlátko, postavené především kvůli masovému turismu.

chios-1

Ničím nerušená dovolená

Chios totiž stále ještě není tak poznamenán a dotčen cestovatelským průmyslem jako jiné řecké ostrovy, na kterých pravidelně tráví čas letní dovolené desetitisíce turistů z celého světa. Návštěvníci Chiu tak mají jedinečnou příležitost prožít na něm pohodovou a hlavně ničím nerušenou dovolenou.

Ryzí Řecko

Je až s podivem, že cestovatelům a turistům, kteří přistanou na chioském letišti coby cíli své cesty za relaxací v průběhu letní dovolené, nabízí Chios i v dnešní uspěchané době stále ještě v první řadě 100%-ně čistý odpočinek bez jakéhokoliv spěchu a shonu. Na návštěvníky čeká na Chiu především typická řecká atmosféra. Turisté se mohou těšit na vytříbenou a velmi lahodnou ostrovní kuchyni. Ta je inspirovaná vlivy jak evropskými, tak orientálními. V neposlední řadě tu na ně čekají i monumentální antické památky z dob, kdy na ostrově vzkvétal obchod s pryskyřicí lentišku, zvané masticha.

Pátý největší

Chios je poměrně velkým ostrovem. Co do velikosti si drží pátou příčku mezi řeckými ostrovy. Před ním jsou pouze populární Kréta, ne příliš známá Evia, Lesbos a konečně Rhodos. Rozloha Chiu dosahuje hodnoty skoro 900 kilometrů čtverečních a pobřeží svou délkou přesahuje 200 kilometrů.

Nedaleko Turecka

Ostrov Chios je situován do východní, resp. severovýchodní části Egejského moře. Od pobřeží Turecka je vzdálen jen několik málo kilometrů. Vzhledem k jeho rozloze nepřekvapuje skutečnost, že nejvyšší hora ostrova se šplhá až do výšky téměř 1.300 metrů nad mořskou hladinu. Hlavním městem Chiu a zároveň administrativním centrem je Chios, město nesoucí stejný název jako ostrov sám.

Ostrovní příroda

Místní hory a vrcholky jsou porostlé bohatou vegetací. Té se tady, díky příznivému klimatu, velmi dobře daří. Typickými ostrovními rostlinami jsou četné druhy jasmínů, divoce rostoucí tulipány a také tymián. Ostrované na svých pozemcích a v sadech pěstují pomeranče a mandarinky, fíky a granátová jablka. Jižní část ostrova Chios je pak do dnešních dnů vyhlášená zpracováním chioské pryskyřice. O ní je již po staletí známo, že má na lidský organismus blahodárné a léčivé účinky.

chios-2

Plachtařské sporty

Ti z turistů, kteří míří na ostrov kvůli aktivně strávené dovolené, nebudou v žádném případě zklamáni. Chios je znám svými mohutnými vlnami, za které vděčí silnému severozápadnímu proudění. Severní region je tedy ideálním místem pro příznivce windsurfingu, kiteboardingu a dalších plachtařských sportů. Na vyznavače pasivního odpočinku a poklidného povalování na plážích u šplouchajících vln moře zase čeká, a to především podél jižního pobřeží ostrova, spoustu nádherných písčitých pláží.

Výlet do Turecka

Koho pak slunění se a nicnedělání omrzí, může podniknout výlet trajektem do nedalekého Turecka. Další alternativou je možnost vypůjčit si auto, malý motocykl či kolo a na vlastní pěst se vydat se poznávat krásy a taje tohoto mimořádného ostrova.