Dovolená na ostrově Mykonos

Skvělé místo pro klidnou dovolenou

Řecký ostrov Mykonos patří do souostroví Kyklady. Nalézá se zhruba na půli cesty mezi Řeckem a Tureckem, obklopený čistými vodami Egejského moři. Asi 10 kilometrů severozápadním směrem od Mykonu se nachází ostrov Tinos. Jižně od ostrova Mykonos pak leží, ve vzdálenosti něco málo přes 20 kilometrů, ostrovy Paros a Naxos.

mykonos-1

Panenská příroda

Rozloha ostrova činí jen něco málo přes 80 kilometrů čtverečních a hlavní město bylo pojmenováno stejně jako ostrov samotný. Mykonos má především nepropustné skalnaté žulové podloží. To je důvodem, proč tady (stejně jako na většině řeckých ostrovů), obyvatelé i turisté musejí respektovat jistá regulační opatření, které mají zmírnit permanentní nedostatek pitné vody.

Letadlem pohodlně až na ostrov

Ostrov nese jméno po Apollonovu vnukovi Mykonovi. A i když nepatří k největším řeckým ostrovům, jeho velkou výhodou je skutečnost, že na něm bylo vybudováno mezinárodní letiště. Turisté, směřující na dovolenou na Mykonos, tedy nemusí přistávat na okolních ostrovech a do mykonoských letovisek se pak ještě dopravovat trajektem. Ze svých letadel vysedají přímo na ostrově a do svých hotelů, v nichž budou trávit dovolenou, už je čeká jen krátký transfer. Lodní doprava je tak sice jednou z možností, jak se na Mykonos dostat, ale z pohledu turismu není (alespoň zatím) příliš využívaná.

Větrné mlýny

Mykonos je proslulý velkým množstvím velmi zachovalých větrných mlýnů, které jsou rozesety po celém ostrově. Pro svou překrásnou přírodu, kvalitní služby na úrovni a celou řadu luxusních hotelů si jej ke strávení své dovolené často volí známé osobnosti nebo movitější turisté. Ti sem často míří po moři svými luxusními jachtami nebo letecky z Athén.

mykonos-2

Počasí a vítaný vítr

Počasí na Mykonu je, stejně jako na většině středomořských ostrovů, velmi příjemné a prakticky ideální ke strávení dovolené u moře v Řecku. Léta jsou horká a srážky se zde vyskytují jen opravdu velmi sporadicky. Pouze na některých místech ostrova je poměrně větrno. Tato skutečnost však na Mykonos láká nadšence do surfigu, kitingu a podobných sportů, ke kterým je potřeba silnější vítr. Ti se pak mohou na Mykonu jaksepatří vyřádit.

Překrásné pláže

Velkým turistickým lákadlem jsou mykonské pláže. Většina z nich je písčitá a vody v okolí ostrova jsou dokonale čisté. Mezi nejznámější pláže na Mykonu patří Paradise, Super Paradise, Elia, Platis Yialos nebo Psarou. Nejdelší pláží na Mykonu je Kalo Livadi, nacházející se asi 2 kilometry od letoviska Ano Mera.