Dovolená na ostrově Meganissi

Nedaleko Lefkady

Řecký ostrůvek Meganissi je se svou rozlohou jen něco málo přes 20 kilometrů čtverečních největším z malých ostrovů okolo známé, a mezi turisty velmi populární, Lefkady. Od té je vzdálen jen necelý kilometr. Meganissi je zároveň jediný ze všech menších ostrovů v blízkosti Lefkady, který je trvale obydlen. V celkem třech obcích tady žije něco málo přes 1.000 stálých obyvatel.

meganissi-1

Zemědělský ostrov

Hlavním zdrojem obživy ostrovanů je rybolov a zemědělství. V hojné míře se tu pěstují olivy a vinná réva. Přímo na Meganissi se tyto plodiny dále zpracovávají ve výborný olej a skvělé víno. Místní jsou velmi přátelští a pohostinní. Proto každý, kdo zvolí tento ostrůvek za cíl své dovolené, bude na pobyt na Meganissi ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

Členité pobřeží

Pobřeží ostrova, čítající několik desítek kilometrů, lemují nejrůznější zálivy, zátoky a pláže. Je poměrně členité a tvoří jej především skaliska a útesy nebo stráně nedalekých kopců. Ty bývají velmi často porostlé již zmiňovanými olivovníky či vinnou révou. Voda podél pobřeží je blankytně modrá a písek na několika místních plážích je vyhřátý od slunce. Na dotek bosých nohou turistů, procházejících se po pláži, je příjemně teplý.

Skvělý k poznávání

Vzhledem k malé rozloze ostrova mají turisté, kteří ostrov navštíví na více než jeden den, velkou šanci během svého pobytu prozkoumat ostrov celý. Kdo patří mezi aktivní jedince nebo je duší dobrodruh a nebojí se výšlapů, měl by se o své dovolené na Meganissi vydat na výlet do zdejších hor. A i když se nejvyšší hora na ostrově u Megas Birnos šplhá do výšky pouhých 300 metrů, výlet po jejích svazích určitě stojí za to. Další den dovolené je zase možné strávit třeba na zapůjčené loďce nebo člunu prozkoumáváním vnitrozemí ze strany směrem od moře. Některá zákoutí, včetně známých podvodních jeskyní, jsou totiž dostupná pouze z moře.

meganissi-2

Jen pár vesniček

Jek již bylo popsáno výše, na Meganissi se nacházejí pouze tři malé vesničky. Jsou Katomeri, přístav Spartohori a Vathy. Katomeri je zároveň jakýmsi hlavním městem. Vzhledem k velikosti ostrova tady není z pochopitelných důvodů letiště. Turisté jsou tak na ostrov dopravováni nejčastěji trajektem z blízké Lefkady.

Stranou hlavního turistického ruchu

Meganissi je místem pro poklidnou dovolenou. Ta bude vyhovovat zejména turistů, kteří vyhledávají odpočinek a pohodu. Dlouhé procházky krásnou přírodou dodají energii a je téměř jisté, že během toulek po ostrově téměř každý alespoň jednou narazí na některý z větrných mlýnů, kterých je tady kolem čtyřiceti.