Dovolená na ostrově Lesbos

Lesbos či též Lesvos

Na severovýchodě Egejského moře, jen asi 8 kilometrů od břehů Turecka, které též patří k velmi oblíbeným prázdninovým destinacím pro dovolenou, se nachází co do velikosti 3. největší ostrov Řecka Lesbos. Někdy bývá označován též jako Lesvos. Co do velikosti řeckých ostrovů jsou před ním už jen Evia a největší Kréta. Celková rozloha Lesbu činí více než 1.600 kilometrů čtverečních a trvale na něm žije téměř 85.000 obyvatel.

lesvos-1

Úrodný ostrov

Lesbos je, na rozdíl od většiny ostrovů v Egejském moři, velmi svěží a úrodný. Díky všudypřítomným olivovníkům, které zde rostou téměř na každém kroku, si získal trefné přízvisko ostrov oliv. Hlavním městem ostrova Lesvos je Mytilini a pro turisty na dovolené je atraktivní především díky svému zachovalému historickému jádru. Jeho součástí jsou četné budovy a stavby s původní architekturou, muzeum a také celá řada nejrůznějších kostelů a kostelíků.

Bez masové turistiky

V průběhu posledních desetiletí se Lesbos prakticky téměř nezměnil. Úspěšná snaha místních nepodlehnout vlivu moderního cestovního ruchu je, hlavně ve srovnání s dalšími řeckými ostrovy, na první pohled patrná. Ale i tak zde mohou turisté během letní dovolené najít rušná a pulzující letoviska, vhodná k prožití příjemných dnů volna. A to dokonce i těch návštěvníků, kteří mají i v průběhu dovolené rádi, když to kolem nich jak se říká žije. Lesbos se může pochlubit největším počtem slunečních dní v roce ze všech ostrovů Egejského moře. Během léta se tu denní teploty pohybují mezi 35 – 40 stupni Celsia.

Sopečná pohoří ve vnitrozemí

Povrch ostrova Lesvos je především hornatý. Ale ani tak netrpí vnitrozemí nedostatkem zeleně. Ostrovu dala vzniknout dávná sopečná činnost a jejím neklamným důkazem je i milióny let starý zkamenělý les. Ten se nachází v západní části ostrova Lesvos. Právě do těchto míst směřuje na výlet většina návštěvníků ostrova, dychtící po poznávání jeho historie. Na Lesbos také velmi často míří na dovolenou turisté s dermatologickými a zažívacími potížemi, neboť právě tyto choroby a neduhy se tu léčí. Hlavní léčebná zařízení se nacházejí v oblastech Thermi, Eftalou nebo v Polichnitosu.

lesvos-2

Pláže Lesbu

Valná většina návštěvníků si však Lesbos volí jako cíl své dovolené hlavně a především kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich se pyšní oceněním Modré vlajky EU, což svědčí o jejich čistotě a kvalitě. Z těch nejlepších pláží stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilini, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni. Po dni, stráveném na vyhřátých plážích, pak určitě přijde vhod návštěva některé z místních hospůdek a restaurací. V nich zkušení místní kuchaři připravují turistům lahodné pokrmy z čerstvě ulovených ryb.

Pěší turistika

Lesbos se také stal jedním z nejoblíbenějších míst pro milovníky pěší turistiky. Důvodem je zdejší malebná příroda, ve které lze kupříkladu spatřit téměř 300 druhů volně žijícího ptactva. Uprostřed tohoto dokonalého prostředí nebo při odpočinku na těch nejkrásnějších plážích Středomoří pak drtivá většina návštěvníků ostrova Lesvos před odjezdem lituje, že jejich dovolená už končí.