Dovolená na ostrově Kréta

Největší z řeckých ostrovů

Největší ostrov Kréta bývá velmi často označován jako nejpopulárnější a nejnavštěvovanější ze všech ostrovů v Řecku. Dovolenou tu také tráví nejvíce turistů ze všech prázdninových destinací v celé zemi. Jižní poloha Kréty umožňuje jejím návštěvníkům trávit zde, v příjemném středomořském prostředí, letní dovolenou u moře až do pozdních podzimních měsíců.

Volba bohů

Krétské moře je příjemně teplé. Ideální ke koupání je dokonce ještě na konci října. Fíkovníky, kterými je Kréta doslova obsypána, nabízejí turistů příjemný stín. Letní teploty kolem 25 až 30 stupňů Celsia lákají návštěvníky Kréty k výletům po ostrově. Kdo už někdy Krétu navštívil, musí potvrdit, že Zeus, nejvyšší z antických bohů, který si vybral tento Krétu ke svému zrození, volil velmi dobře a moudře.

kreta-1

Kde na Krétě prožít dovolenou?

Sever ostrova Kréta je doslova posetý nejrůznějšími hotely a hotelovými areály. Zdejší dlouhé písečné pláže lákají o dovolené ke koupání a slunění. Opakem je klidný jih. Na jižním pobřeží Kréty zvou malé rybářské vesnice své návštěvníky k nenuceným procházkám a krásné romantické pláže, včetně nudistických, jsou jako stvořené k odpočinku a opalování v hřejivých paprscích středomořského slunce.

Široké možnosti poznávání

Slunění a rozpustilé radovánky ve vodách okolo Kréty ovšem nejsou jediné činnosti, které ostrov svým návštěvníkům nabízí. Značná část turistů na ostrov Kréta přilétá nebo připlouvá kvůli poznávání místních přírodních a kulturních krás. K individuální prohlídce ostrova Kréta je vhodné vypůjčit si malý skútr nebo automobil a vydat se na průzkum ostrovní krajiny. Kréta má určitě hodně co nabídnout a nikdo se nemusí bát, že by se při výletech po ostrově nudil.

kreta-2

Historická Matala a pevnost Frangokastelo

Starý přístav Matala patří k nejvíce vyhledávaným a navštěvovaným místům na Krétě. V těchto místech prý totiž ztroskotala loď krále Meneláa, když se vracel z dobyté Troje. Římané tu poté vybudovali hroby, vytesané do šikmé skály. Ty zde mohou turisté obdivovat ještě dnes, neboť se takřka neporušené dochovaly až do dnešních dnů. Na milovníky historických památek čeká na Krétě známá pevnost Frangokastelo. vypínající se do výšky přímo na mořském břehu. Toto starobylé opevnění pochází již z roku 1371 a bylo vybudováno Benátčany, kteří v té době Krétu ovládali.

Samaria

Tomu, kdo o dovolené preferuje poznávání přírody, bývá hodně často doporučován výlet na jih ostrova, do soutěsky jménem Samaria. Jde o nejdelší kaňon Evropy s délkou úctyhodných 18 kilometrů. Celý jej projít trvá středně zdatnému jedinci okolo sedmi až osmi hodin. Je příjemné, že všude po cestě vyvěrají prameny s čistou a chladivou vodou a k osvěžení vyzývají malá přírodní jezírka. Cesta obvykle končí u moře, odkud se lze pohodlně dopravit zpět k hotelu lodí. Samotný vstup do soutěsky vyjde turisty zhruba na 5 EUR.