Dovolená na Santorini

Kykladský ostrov

Řecký ostrov Santorini je k nalezení zhruba 200 kilometrů od řecké pevniny. Leží přibližně na půli cesty mezi nejjižnějším výběžkem poloostrova Peloponés a ostrovem Rhodos. Geograficky je Santorini nejjižnějším z ostrovů Kykládského souostroví. Jeho oficiální jméno je Théra (nebo též Thira). Ostrov není nikterak velký. Kruhový útvar, jenž tvoří s ostrůvkem Thirasia, má průměr necelých 20 kilometrů. Théra, tvořící tři čtvrtiny obvodu pomyslné kružnice, v jejímž středu leží malý ostrůvek Tholos, zabírá plochu jen něco málo přes 70 kilometrů čtverečních. Trvale žije na Santorini jen necelých 15 tisíc obyvatel.

Historie

Za svůj vznik vděčí Santorini mohutném sopečné explozi. Ta se významně podepsala na současném tvaru ostrova. Santorini a Thirasia totiž tvoří okraj dnes už z velké části zatopené kaldery. Zdejší podmořská sopka explodovala dle posledních výzkumů asi jeden a půl tisíce let před naším letopočtem. Její výbuch bývá vulkanology a seismology řazen k nejmohutnějším sopečným explozím v lidských dějinách. Sopka se po výbuchu propadla do moře a zbyla po ní pouze současná laguna. A právě tu tvoří ostrov Thira a protilehlá Thirasia. Současní vědci se vesměs shodují na tom, že právě exploze Santorini byla příčinou zániku mínojské civilizace. Ta v tu dobu prosperovala na 120 kilometrů vzdáleném největším řeckém ostrově Kréta.

Vrchol sopky

Tvar ostrova Santorini je unikátní. Strmé útesy se tady šplhají do výšky přes 300 metrů nad mořskou hladinu. Turisté, kteří se vyšplhají až na nejvyšší body na celém Santorini, z nich budou mít jedinečný výhled nejen na samotnou Theru i blízké ostrovy Tholos a Thirasii. Jako na dlani ale budou mít i celou kalderu. Ačkoliv má Thira své vlastní mezinárodní letiště, k působivým zážitkům bezesporu patří připlutí na ostrov Santorini po mořské hladině. Turisté, připlouvající na Theru na lodích, mířících do přístavu Athinios, se budou moci kochat pohledem na strmá skaliska, padající z výšky několika stovek metrů k mořské hladině. A na jejich hřebenech se krčí typické bílé domky.

Turistika

I když je Santorini považováno za jeden z nejromantičtějších ostrovů nejen ve Středomoří, ale dokonce na celém světě, davy turistů tento dojem v současnosti poněkud kazí. Uprostřed hlavní turistické sezóny připlouvá na ostrov Théra až deset tisíc turistů denně! Autority na ostrově se proto snaží přistoupit k regulaci přebujelého cestovního ruchu. Jedním z návrhů je i omezení množství turistů, kteří budou každý den na Santorini vpuštěni, na asi 8.000 osob.

Západy slunce

Co se ale Santorini nedá upřít je možnost pozorovat ze zdejších útesů jedinečné západy slunce. Ty nejhezčí jsou prý vidět z vesničky Oia. Ta je k nalezení na severním výběžku ostrova. Informaci o tom, že vesnička Oia je k pozorování zapadajícího slunce takřka ideální, však má většina turistů, připlouvajících (či přilétajících) na Santorini. A tak je Oia s přicházejícím večerem poměrně rušná. Znalci poměrů na Théře proto raději volí jiná místa, z nichž si budou moci západ slunce vychutnat.

Suché podnebí

Hlavním zdrojem obživy ostrovanů na Santorini je samozřejmě cestovní ruch. Turisté se na Theru dopravují jak lodní dopravou po hladině moře, tak také přilétají letadly. Ta přistávají na letišti Kratikos ve východní části ostrova. Turistická sezóna trvá na Santorini prakticky po celý rok. Na Théře totiž vůbec neprší. A to ani během zimního období, kdy třeba na Jónských ostrovech vydatně prší. Na ostrově Thira se i v zimním období vyskytuje jen minimum srážek. Navíc je tady v době, kdy střední Evropu obvykle zasype sníh, příjemně teplo. Dokonce turisté, kteří nepříliš dobře snášejí velká horka, budou na Theru raději cestovat na jaře nebo na podzim než uprostřed horkého léta. Není bez zajímavosti, že dle některých výzkumů patří Santorini k vůbec nejteplejším místům v Evropě.

Východní pobřeží

I když je Santorini synonymem pro strmé útesy, lemující zatopenou kalderu, na vnější straně ostrova je charakter krajiny naprosto rozdílný. Při pobřeží se rozkládají nížiny a roviny. Právě na jedné z nich bylo také vybudováno i zdejší letiště. Vulkanická půda, která tvoří většinu povrchu ostrova po vnějším obvodu, je velice úrodná. Problémem je ovšem nedostatek vody. Proto je i vyhlášené víno ze Santorini lisováno z hroznů vinné révy, která není tak závislá na množství vody.

Fira

Hlavní město ostrova Théra s názvem Fira je situováno vysoko na útesu. Název Fira je odvozen od původního řeckého jméno ostrova Théra. Někomu by se mohlo při pohledu směrem z města na kalderu zdát, že je hlavní město ostrova Santorini nějak zavěšené vysoko nad propastí. Díky tomu se tady jeho návštěvníkům naskýtá překrásný výhled. Nejnavštěvovanější ulicí v městečku Fira je Zlatnická ulice. Ta získala své jméno podle množství zlatnických krámků, které tuto uličku lemují. Zlatá ulička vede po hřebeni zdejšího útesu a během procházky po ní se mohou turisté kochat nádhernými výhledy nejen na zatopený kráter a ostrůvky Thirasia a Tholos, ale i vzdálenější místa od tohoto populárního řeckého ostrova.

Kamari

Na východním pobřeží ostrova Santorini, asi 2 kilometry jižně od letiště, se nachází letovisko Kamari. Městečko bylo v polovině minulého století prakticky celé zničeno silným zemětřesením, jež Théru zasáhlo. Místním se však podařilo město obnovit. V současnosti lze v Kamari jen těžko najít známky toho, že před několika desítkami let bylo prakticky srovnáno se zemí. Kamari je atraktivní hlavně pro turisty, kteří si přiletěli (nebo připluli) na Santorini užít moře. Vyhlášená je zdejší pláž s černým pískem, která je lemována bílými vápencovými útesy. Kamarská pláž je dobře turistické vybavená a v blízkosti se nachází řada taveren, stánků s rychlým občerstvením a obchůdků s nejrůznějším zbožím.

Perissa

Asi kilometr jižně od Kamari, přes horský hřeben, leží další z letovisek na Santorini Perissa. Stejně jako Kamari, i Perissa má svou pláž, jejíž povrch tvoří černý vulkanický písek. Tato pláž bývá mnohými znalci ostrova Santorini označována za vůbec nejhezčí pláže na Théře. Daní za jí popularitu je však zdejší čilý turistický ruch. Zejména v hlavní letní sezoně tady často bývá lidově řečeno hlava na hlavě. Voda v blízkosti pláže Perissa je průzračně čistá a její návštěvníci se tu s oblibou věnují šnorchlování nebo potápění. I pláž v Perisse je dobře turisticky vybavená. Mimochodem nedaleko centra Perissy je též k vidění největší budova kostela na Théře. Tu zde místní postavili jako poděkování za to, že přečkali ničivé zemětřesení z roku 1956.

Atraktivní vnitrozemí

I když může Santorini nabídnout svým návštěvníkům bezesporu unikátní pláže a příjemné koupání, většina turistů sem přijíždí proto, aby se ubytovali ve vnitrozemí. Historické horské vesničky, situované vysoko na hřebenech útesů, jsou totiž symbolem romantiky na Thiře a ubytování v nich je velice žádané. K nejnavštěvovanějším vnitrozemským vesnička na Santorini patří Oia, Imerovigli a Pyrgos.

Imerovigli

Imerovigli leží asi 1 kilometr severně od Firostefani. Firostefani je malou vesničkou na severním okraji hlavního města Fira. Při procházkách v této části ostrova Santorini turisté často vůbec nepostřehnou, že už se dostali z Firy do Firostefani. Z Imerovigli je nádherný výhled na kalderu a ostrůvky Thirasia a Tholos. Imerovigli znamená v překladu denní stráž. Obec získala svůj název díky poloze vysoko na útesu, z níž stráží vlastně celé souostroví. A skutečně v dobách, kdy Egejské moře brázdily lodě pirátů, byla na tomto místě vybudována pozorovatelna. Strážným hlídal přilehlé moře a v případě blížících se pirátských lodí varoval obyvatele ostrova.

Oia

Dále na sever, na nejzápadnějším výběžku ostrova Santorini, se rozkládá vesnička Oia. Z hlavního města Fira je to do Oii asi 10 kilometrů. I Oia byla silně poničena zemětřesením, jež Santorini postihlo v roce 1956. I ona však byla kompletně zrekonstruována a v současnosti tu na živelnou katastrofou odkazuje jen několik málo detailů. Oia je o něco klidnější než hlavní město Fira, ovšem zájem turistů se v dnešní době upírá i do této části ostrova. Turisté, kteří zvolí ubytování ve vesničce Oia nebo její blízkosti, se tady mohou koupat na dvou plážích. Obě však leží hluboko pod útesy a je nutné k nim dojít pěšky. Kromě člunu a plavbě po mořské hladině totiž jiná možnost neexistuje. K pláži Armeni, jež je situována v blízkosti zdejšího přístavu jižně od vesničky, je nutné sejít více než tři stovky schodů. Na pláž Ammoudi, která leží západně od Oii, musejí turisté, kteří se tu plánují vykoupat, sejít asi 2 stovky schodů.

Pyrgos

Současné hlavní město Fira však nebylo hlavním městem ostrova Santorini vždy. Zhruba do konce 19. století byl hlavním městem Pyrgos. Ten leží ve vnitrozemí asi kilometr od vnitřních útesů. Do Firy je to z Pyrgu něco přes 8 kilometrů. Na vrcholku zdejšího kopce byl v minulosti vybudován hrad. Ten zde postavili Benátčané a do současnosti se dochovaly už pouze jeho ruiny. V městečku Pyrgos je také k vidění nejstarší kostel v celé oblasti, jenž nese název Agios Nikolaos Theotokaki. Stavba pochází již z 10. století a už z dálky je dobře rozlišitelná díky své modrém kupoli.