Dovolená na ostrově Patmos

Zatím neznámá destinace

Ostrov Patmos je pro dovolenou v Řecku zatím neznámým ostrovem. Nachází ve východní části Egejského moře, mezi ostrovy Leros a Ikaria. Z Patmu je to asi 70 kilometrů východním směrem na pobřeží Turecka. Na turisticky známější ostrovy Samos a Kalymnos je to odtud asi 50 kilometrů. Na ostrově Patmos trvale žije jen asi 3000 obyvatel a jeho rozloha jen o něco málo překračuje hodnotu třiceti kilometrů čtverečních. Pobřeží Patmu je značně členité a jeho délka se blíží 75 kilometrům.

patmos-ostrov

Poutní místo

Ostrov se do povědomí především turistům křesťanského vyznání zapsal svou zajímavou historií. Řecká ortodoxní církev prohlásila ostrov svatým místem a tak se mu také někdy říká egejský Jeruzalém. V dnešní době je Patmos významným poutním místem nejen pro poutníky křesťanského vyznání.

Křesťanská historie

V dávné minulosti na počátku našeho letopočtu byl Patmos místem, kam byli za trest lidé posíláni do vyhnanství. Údajně někdy kolem roku 95 se pak na ostrov dostal Svatý Jan, ve své době jeden z nejoblíbenějších Ježíšových učedníků. Svatý Jan se usadil v malé jeskyni nedaleko dnešního hlavního města Skala. V této jeskyni se mu o něco později zjevil sám Ježíš Kristus a Svatý Jan toto zjevení zaznamenal v závěrečné části Bible v knize Zjevení Janovo v jeskyni Apokalypsy.

Seznam UNESCO

Je zřejmé, že tato událost byla pro křesťanskou víru velmi zásadní a je důvodem, proč je Patmos v centru pozornosti stoupenců křesťanství z celého světa. Jeskyně, kde nocoval Svatý Jan, se zachovala do dnešních dnů údajně v nezměněné podobě včetně skalního lože, kde Svatý Jan spával. Zajímavostí ostrova Patmos je i skutečnost, že byl roku 1999 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

patmos-panorama

Vulkanický původ

Na dovolenou a letní zájezdy k moři zatím není Patmos tolik využívaný a na své objevení zahraničními turisty, kteří k němu nemají vztah skrze své náboženské vyznání, teprve čeká. Patmos je ve většině hornatým ostrovem s členitým pobřežím a vzhledem k nedostatku vláhy, kterým trpí většina ostrovů v Egejském moři, je málo úrodný. Za svůj vznik vděčí dávné vulkanické činnosti, která jej vyzdvihla nad hladinu moře.

Klid po celém ostrově

Náboženský význam Patmosu je znám i ve zdejších letoviscích. Prakticky se zde nevyskytuje žádný noční život a turisté, kteří se chtějí na své dovolené v Řecku bavit nejen přes den, ale i v noci, tady s největší pravděpodobností nebudou příliš spokojení. Ovšem jedinci, kteří preferují klidnější letoviska a na dovolené si chtějí v první řadě odpočinout, se zde budou cítit doslova jako v pozemském ráji. Pláže ostrova Patmos bývají i v nejvyšší turistické sezóně ve velké většině poloprázdné a každý si zde najde dostatek prostoru ke slunění se v paprscích horkého středomořského slunce.

patmos-pevnost

Pláže Patmu

Podobně jako na většině ostrovů Egejského moře je i na Patmosu většina pláží písčitých, s pozvolným vstupem do vody. Tato místa jsou tak vhodná i pro rodinnou dovolenou, protože se tady rodiče nemusejí obávat pustit své děti samotné do vody.

Nejkrásnější pláží na Patmosu je údajně Psili Ammos. Tu dokonce někteří turisté považují za vůbec nejhezčí pláž v celém Egejském moři. Drobnou komplikací je, že se na ní není možné dostat z vnitrozemí, a tak se na ní turisté dopravují lodí. Pláž Psili Ammos se nachází na jihozápadním pobřeží.

K dalším oblíbeným plážím patří například pláž v letovisku Grikos na východním pobřeží ostrova. Pláž je situována v asi půl kilometru širokém zálivu a je tak dobře chráněna před vlivy otevřeného moře.

patmos-klaster-svateho-jana

Hlavní město Skala

Turisté, kteří se rozhodnou strávit svou dovolenou na ostrově Patmos, a nechtějí z Patmu poznat pouze nejbližší okolí svého hotelu a svou oblíbenou pláž, by se určitě měli vydat na výlet do hlavního města ostrova Skala. Skala je příjemným malým městečkem se spoustou kaváren, hotýlků, restaurací a kaváren. Ty zvou kolemjdoucí na něco dobrého k jídlu či prostému posezení. Nedaleko od hlavního města se také nachází již zmiňovaná jeskyně Apokalypsy.

Původní atmosféra

Protože ostrov Patmos leží stranou hlavního turistického ruchu, dodnes se mu podařilo zachovat si svou původní atmosféru. Dovolená tady plyne poklidným tempem a bude se líbit hlavně jedincům, kteří mají rádi klid a pohodu a preferují pobyt v menších letoviscích před rušnými letovisky na známější řeckých ostrovech.